Noord-Holland zet in op netwerk van mobiliteitshubs
Publicatiedatum: 26 november 2025
Laatst gewijzigd: 26 november 2025
0 reactiesDe provincie Noord-Holland wil een netwerk van mobiliteitshubs waardoor steden, dorpen en natuurgebieden beter bereikbaar zijn met OV en deelvervoer. Met het vervoersaanbod op de hubs wil de provincie het reizen met het OV makkelijker maken.
De mobiliteitshubs zijn plekken waar reizigers soepel kunnen overstappen tussen trein, bus, fiets, auto en/of deelvervoer. Samen vormen ze uiteindelijk een samenhangend netwerk dat het voor reizigers makkelijker maakt om met het openbaar vervoer te reizen. Om deze ontwikkeling in Noord-Holland te stimuleren, draagt de provincie onder andere financieel bij. Daarnaast wil de provincie gemeenten helpen om aan te sluiten op dit hub-netwerk. Dat doet de provincie met de handreiking businesscase mobiliteitshubs. Deze handreiking geeft gemeenten en samenwerkingspartners inzicht in de kosten, baten en rollen bij het ontwikkelen van mobiliteitshubs. Zo kunnen plannen beter onderbouwd worden en wordt de stap naar realisatie eenvoudiger.
Voortgang ontwikkeling hubs in Noord-Holland
- Bij de kruising Schipholweg (N205) en Europaweg in Haarlem komt de regiohub Haarlem Nieuw-Zuid met acht (metro)bushaltes, 2.250 fietsplekken en een plein vol voorzieningen zoals winkels en horeca. In september zijn de eerste werkzaamheden gestart en medio/eind 2028 moet het knooppunt klaar zijn.
- Tussen Blaricum, Laren en Hilversum ligt de regiohub Crailo. Daar is de uitvoering gestart van verbetermaatregelen zoals uitbreiding fietsenstalling, betere toegankelijkheid en betere verlichting voor reizigers. De oplevering hiervan is eind 2025/begin 2026.
- In de Kop van Noord-Holland heten de hubs Mobipunten. Om de hubs in deze regio herkenbaarder te maken worden deze hubs naar de landelijke huisstijl omgebouwd. Daarnaast is er een doorontwikkeling van de bestaande hubs waarbij op sommige plekken deelmobiliteit wordt uitgebreid met elektrische auto’s en fietsen.
- In Purmerend worden er plannen gemaakt voor hub Waterlandkwartier. De gemeente wil naast het station een woonwijk creëren met ruimte voor kantoren, winkels en recreatie. De provincie helpt de gemeente bij de ontwikkeling van een hub die aansluit bij deze verstedelijking. Denk aan voldoende ruimte voor fietsparkeren en vormen van deelvervoer die bij toekomstige gebruikers aansluiten.
- De regiohub Muiden (P+R Muiden) ligt langs de A1 ingeklemd tussen twee toekomstige woonwijken, de Krijgsman ten noorden en de Bloemendalerpolder ten zuiden van de hub. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat heeft een bijdrage van 7 miljoen toegezegd om het aantal parkeerplekken op de hub fors uit te breiden zodat meer mensen kunnen overstappen op OV. We hopen dit de komende jaren te kunnen doen.
- Hubstrategie Gooicorridor. De hubstrategie Gooicorridor is een verdere uitwerking van de hubstrategie van de provincie Noord-Holland en focust zich op de Gooi- en Vechtstreek. In deze hubstrategie staan 13 hubs die in deze regio een netwerk moeten gaan vormen. De ontwikkeling van dit netwerk wordt in 2026 samen met de provincie Utrecht gestart.
- Voor de hub Middenmeer-Zuid starten we een participatietraject waarbij inwoners en andere gebruikers kunnen meedenken over de invulling van deze hub.
Met onder andere deze stappen groeit het aantal hub locaties snel. Het doel: een toegankelijk, herkenbaar en effectief netwerk waar reizigers gemakkelijk overstappen en waar dorpen, steden en natuurgebieden beter bereikbaar zijn.
Meer informatie is te vinden op de pagina Duurzame gebiedsontwikkeling.
Om te kunnen reageren moet u eerst inloggen.